סיוע למשפחות ותיקות שבראשן הורה עצמאי (משפחות "חד-הוריות")  

לפני שקונים דירה ומתחייבים חוזית למשכנתא ארוכה, חשוב לבדוק את תנאי הזכאות במשרד הבינוי והשיכון ואת הסיוע הניתן למשפחות ותיקות שבראשן עומד הורה עצמאי, כלומר משפחות "חד הוריות". חשוב לציין כי גובה המשכנתא למשפחות חד הוריות שאין ברשותן דירה מחושב על פי שיטת הניקוד הקבועה בחוק, ככל שהניקוד גבוה יותר כך המשפחה זוכה למשכנתא בסכום גבוה יותר.

בנק למשכנתאות מומלץ

שיטת הניקוד לזכאות עבור משפחות ותיקות שבראשן הורה עצמאי משתנה לפי פרמטרים כמו מספר השנים בהן מבקש ההלוואה הוא הורה עצמאי, מספר ילדים, מספר אחים ואחיות, ויש תוספות מיוחדות המוענקות לנכים, בגין שירות צבאי, לאומי או אזרחי, בגין שירות מילואים פעיל, ותוספת לרכישת דירה ביישובים בנגב ובאזורי עדיפות לאומית א' ו- ב'.

מי זכאי לסיוע?

כאמור, שיטת חישוב הניקוד לזכאות משכנתא למשפחות חד הוריות קבועה בחוק, ומשפחות שבראשן הורה עצמאי יכולות לקבל סיוע על ידי משרד הבינוי והשיכון על מנת לקבל משכנתא מוגדלת ולהגשים את חלום רכישת הדירה. ככל שיעמדו לרשותך יותר נקודות זכות כך ניתן לקבל משכנתא גבוהה יותר.

ההגדרה למשפחה שבראשה עומד הורה עצמאי- הורה יחיד, שאינו גר יחד עם ידוע בציבור, עם ילד אחד או יותר הנמצאים בחזקתו ומצבו האישי מוגדר כאלמן, גרוש, עגונה, רווקה עם ילד וכן נשוי החי בנפרד מבן/בת הזוג יותר משנתיים והחל בהליך גירושים בתקופה זו.

סיוע לרכישת דירה חדשה עבור משפחה שבראש הורה עצמאי

הסיוע של משרד הבינוי והשיכון ניתן למשפחות חד הוריות העומדות בהגדרה המקובלת למשפחה ותיקה שבראשה הורה עצמאי, הניקוד מורכב מפרמטרים שונים כגון מספר השנים בהן מבקש בקשת הסיוע הוא הורה עצמאי, עבור שנה אחת מקבלים 200 נקודות, שנתיים- 300 נקודות, 5 שנים- 450 נקודות ועבור כל שנה נוספת עוד 50 נקודות.

בנוסף, יש השפעה למספר הילדים בחזקה ההורה שמבקש את הסיוע, עבור ילד אחד מקבלים 350 נקודות, שני ילדים 500 נקודות, 3 ילדים 650 נקודות, ל- 6 ילדים מקבלים 1,000 נקודות ועבור כל ילד נוסף תקבל תוספת של 100 נקודות.

גם מספר האחים והאחיות של מבקש הסיוע משפיע על גובה הניקוד, על האחים והאחיות להיות תושבי המדינה ואזרחי ישראל. עבור אח אחד או אחות אחת תקבל 50 נקודות, עבור 2 אחים/אחיות תקבל 100 נקודות, כאשר עבור 6 אחים ואחיות תקבל 650 נקודות, ולכל אח נוסף עוד 50 נקודות.

תוספות ניקוד לזכאי נכה

אם את/ה הורה עצמאי העונה על אחת מהגדרות הנכים לפי מדיניות משרד הבינוי והשיכון ניתן לקבל תוספת ניקוד של 200 נקודות בגין הנכות. בעלי נכות בשיעור של 75% ומעלה יקבלו תוספת של לפחות 1,600 נקודות, ונכה המרותק לכיסא גלגלים זכאי לתוספת של 2,200 נקודות, כל עוד שיעור הנכות שלו 75% או למעלה מכך.

תוספות ניקוד בגין שירות צבאי, לאומי או אזרחי

בגין שירות צבאי או לאומי משפחה חד הורית זכאית לקבל תוספת של 1% לכל חודש שירות למשכנתא הבסיסית. גם בגין שירות אזרחי ניתן לקבל תוספת בשיעור של 1% לכל חודש, עד ל- 12 חודשים.

מעבר לכך, אם ההורה העצמאי שירת לפחות 6 שנים לאורך תקופת שירות המילואים, ובכל שנה לפחות 10 ימי מילואים, הוא זכאי לתוספת של חצי אחוז עבור כל 15 ימי מילואים, עד לתקרה של 10%.

תוכנית 10+

משפחה חד הורית למשך למעלה מ- 10 שנים, בכפוף לתנאים, תקבל תוספת לרכישת דירה בסך 132,000 ₪, בתנאי ריבית שנתית של 3% למשך 28 שנה.

תוספות על פי יישוב המגורים

אם בכוונתך לרכוש דירה או לבנות בית באחד מיישובי הנגב תוכל לקבל תוספת למשכנתא בסך 48,000- 84,000 ₪, בתנאים מועדפים. בנוסף, ישנם יישובים בהם ניתן לקבל מענק ביטחוני, אם תחליט על רכישת דירה באזורי עדיפות לאומית א' או ב' ניתן לקבל תוספת נוספת למשכנתא, בכפוף לתנאי משרד הבינוי והשיכון, וכפי שמפורט בטבלה המופיעה באתר המשרד.

אם אינך עומד בתנאי הסיוע למשפחות חד הוריות על פי משרד הבינוי והשיכון או במידה והמשכנתא שהוצעה לך אינה מספיקה, צור עמנו קשר או השאר פרטים באתר, וצוות המומחים של פורטל משכנתא גורו ישמח לסייע לך.