איך לשלם פחות מס רכישה

מחירי הדיור בישראל נמצאים בעלייה מתמדת, כך שיותר ויותר אנשים מתקשים לרכוש דירה באמצעות ההון העצמי שלהם. אל מחיר הדירה הגבוה, מתווספת לעתים הוצאה נוספת, שקרויה מס רכישה על מקרקעין.

מס זה משולם על כל סוגי הנדל"ן שנרכשים, בין אם מדובר על דירות, מגרשים, חנויות או נכסים מניבים אחרים. במקרים של רכישת נדל"ן לצורך מגורים, מס זה הוא פרוגרסיבי ועולה באחוזים ככל ששווי הדירה הוא גבוה יותר.

גבר בונה מאגרות מגדל - מה ההשלכות של לקיחת משכנתא

מאפייני מס רכישה

הגובה של המס נקבע על ידי משרד האוצר מידי שנה ומתעדכן בחודש ינואר. יש לציין גם, כי אוכלוסיות ומגזרים מסוימים (עולים חדשים, נכים) נהנים מפטור וגם הקלות וקיזוזי מס לבעלי משכנתא, מכיוון שהמדינה מעוניינת להפוך את רכישת הדירה לנגישה יותר עבורם.

נכון לשנת 2015, קניית דירה בשווי עד 1,568,800 ₪ לערך, אינה כרוכה בתשלום מס רכישה. מעל סכום זה, גובה המס עולה בצורה מדורגת – 3.5% לדירות במחירים 1,568,800 ₪ – 1,860,790 ₪ , 5% לדירות במחירים 1,860,790 ₪ – 4,800,605 ₪ וכך הלאה עד לגובה מקסימאלי של 10% מס רכישה.

במקרה של רכישת דירה נוספת, שיעורי המס הם גבוהים הרבה יותר לקונה, כאשר המס נגבה כבר מהשקל הראשון ועומד על 8%. מעבר לסכום של 4,800,605 ₪, שיעור המס עולה ל-10%.

איך משלמים מס רכישה?

מס רכישה אפשר לשלם באחת משתי דרכים:

  1. תשלום באחד מהסניפים של אגף הגביה של משרד מנהל מס מקרקעין
  2. תשלום דרך אתר האינטרנט – פורטל התשלומים הממשלתי

איך לשלם פחות מס רכישה?

ישנם מגוון דרכים לגיטימיות ביותר לשלם מס רכישה מופחת בעת קניית דירה למגורים ולחסוך בכך עשרות אלפי שקלים. כדי לקבל את המידע המקיף ביותר כיצד לעשות זה, מומלץ לפנות ליועצים פיננסיים שמכירים את הנושא ויכולים להציג את האופציות השונות שעומדות לרשותכם. נציג כאן חלק מן האפשרויות הרלוונטיות ביותר –

  • מכירת הדירה הישנה בזמן – במידה ואתם חותמים על התחייבות למכירת דירתכם הראשונה בתוך 24 חודשים מקניית הדירה החדשה, תוכלו לחסוך סכומי כסף משמעותיים שנגבים החל מהשקל הראשון מעלות הדירה השנייה.
  • פיצול של עסקת הרכישה – לעתים קרובות, ישנן עלויות וסעיפים שמתווספים אל עלות הדירה וכך מייקרים את העסקה (מטבח, ארונות, מיזוג ועוד). במידה והלקוחות מפצלים את העסקה ומשלמים על הסעיפים הללו בנפרד, מס הרכישה יורד בצורה ניכרת.
  • הטבות מס הן לא תמיד משתלמות – אוכלוסיות מסוימות נהנות ממס רכישה מופחת, אך במסגרת ההקלה, הן צריכים לשלם מס החל מהשקל הראשון. במידה והדירה היא זולה במיוחד, ייתכן שלא כדאי לעשות שימוש בהטבות המוצעות.

מתי כדאי לשלם מס שבח?

מס שבח מוטל על רווחי הון שנצברו כתוצאה ממכירת נדל"ן או מניות, כאשר חישוב המס נעשה לפי עלות הנכס בעת הרכישה פחות העלות בעת המכירה (בקיזוז פחת). גם במקרה זה מוענקים פעמים רבות פטורים שמאפשרים לשלם מס מופחת.

עם זאת, במקרים מסוימים, כדאי לוותר על הפטור ולשלם מס מלא. המקרה הראשון הוא כמובן כאשר אין רווח הון על הדירה ולא צריך לבזבז את הפטור על המכירה. מקרים נוספים יכולים להיות קשורים למכירת דירה שנמצאת בבניין מאושר שנהנה מהטבות מס הכנסה או דירה שנמכרת במסגרת פירוק חברה.

במידה ואתה מעוניין לקבל יעוץ בנוגע למס רכישה, אנו בפורטל משכנתא גורו מאפשרים לך לפנות למומחים המוכרים ביותר בשוק. השאר את פרטי ההתקשרות עמך באתר ואנו נדאג לחזור אליך במהירות האפשרית.