משכנתא מחיר למשתכן

תכנית מחיר למשתכן מאפשרת לחסרי דיור לרכוש נכס למגורים במחירים אטרקטיביים. שיעור ההטבה לזכאים מגיע ל-200,000 ₪ ולמעלה מכך, מעבר למחיר המוזל ישנם יישובים בפריפריה בהם ניתן לקבל מענק בגובה 40,000 או 60,000 ₪, רשימת היישובים מתעדכנת אחת לתקופה וניתן למצוא אותה באתר של משרד השיכון והבינוי.

זוג צעיר שקיבל דירה במחיר למשתכן

בתחילת דרכה של תכנית מחיר למשתכן  גילו הזוכים כי הבנקים אינם ממהרים לאשר להם משכנתאות. המדינה ובנק ישראל התערבו בנושא וכיום קל יותר לקבל משכנתא במחיר למשתכן, ויש גם הטבות משמעותיות לזוכים, למשל הון עצמי של 100,000 ₪ או עד 10% משווי הדירה, הגבוה ביניהם. כלומר, הזוכים בהגרלות השונות של מחיר למשתכן יכולים לקבל משכנתא בשיעור עד 90% משווי הדירה, לאחר חתימה על חוזה מול הקבלן.

שיעור המימון של משכנתא מחיר למשתכן

רבים מהמשתתפים בתכנית מחיר למשתכן אינם מסוגלים לרכוש את הדירה עליה חלמו זמן רב בגלל מחירי הנדל"ן וההון האישי הנמוך שברשותם. כדי לאפשר להם לרכוש דירה החליט בנק ישראל להנחות את הבנקים לאשר משכנתאות בשיעור מימון גבוה מהרגיל. רבים מהמשתתפים בתכנית רוצים לדעת כמה אחוזי מימון ניתן לקבל במשכנתא במחיר למשתכן, לכן כדאי לדעת כי ניתן לקבל משכנתא במימון עד 90% משווי הדירה.

ראוי לציין כי זוגות צעירים וחסרי דירה יכולים לקבל בשוק הפתוח עד 75% משכנתא, כלומר עליהם לגייס 25% הון אישי. מאחר ורוב הזוכים בהגרלות מחיר למשתכן אינם מסוגלים לגייס הון אישי גבוה, החליטו במדינה ובבנק ישראל לשנות את המדיניות, וכעת הזוכים מקבלים מימון גבוה יותר.

הגובה המרבי של משכנתא דיור למשתכן לזוכים מחיר למשתכן ומחיר מטרה נקבע על פי שווי הנכס בשוק החופשי, לפי הערכת שמאי, ולא לפי מחיר הנכס בעת רכישתו. עם זאת, הזוכים בהגרלה שמעוניינים לרכוש דירה באמצעות משכנתא חייבים לשלם לפני קבלת ההלוואה מהבנק לפחות 100,000 ₪ מההון האישי שלהם, כל עוד שווי הנכס החדש אינו גבוה מ-1.8 מיליון ₪.

במידה וזכאים גם למענק בגלל רכישת דירה בפריפריה, ביישובים המתאימים, לא ניתן להשתמש במענק כחלק מההון האישי. יש לגייס את ההון הנדרש ממקורות עצמיים.

מחיר למשתכן משכנתא בריבית נמוכה מהמקובל

בתיקון לחוק הלוואות לדיור, התשנ"ב-1992, נקבע כי חסרי דירה שלא הייתה להם דירה ב-10 השנים האחרונות, יוכלו לקבל משכנתא בתנאים מועדפים. הריבית על משכנתא בתנאי זכאות נמוכה בחצי אחוז מהריבית הממוצעת הנהוגה במשכנתאות במסלולים הצמודים למדד, ולא יותר מ-3%, בהתאם למסלולים בתמהיל המשכנתא ותקופת ההחזר שהלווה בחר. ניתן לקבל משכנתא בתנאי זכאות לתקופה של עד 30 שנה, עם זאת מומלץ לקחת את ההלוואה לתקופה קצרה יותר וכך ניתן להזיל את הריבית.

בפרויקט מחיר למשתכן משכנתא מהווה את אחד השיקולים לבחירת ההגרלה, כאשר מעוניינים להשתתף בהגרלה מסוימת יש לבדוק מהו מחיר הנכס. ברשימת הפרויקטים באתר הייעודי של מחיר למשתכן מתפרסמים פרטים אודות כל הגרלה, אפשר לבדוק מהי עלות מטר בנוי של דירה, ובהתאם לגודל הדירה להעריך את שווי הנכס.

בסניפי הבנקים למשכנתאות ניתן לקבל סיוע ולבדוק כמה אחוזי מימון תוכלו לקבל במשכנתא לדירה הנרכשת במסגרת מחיר למשתכן. לעתים כדאי לקחת משכנתא מחיר למשתכן בתנאי זכאות, אך ברוב המקרים הבנקים יציעו לכם מסלולים אטרקטיביים נוספים העשויים להיות משתלמים יותר עבורכם. כל זוכה מקבל הצעה למשכנתא בתנאים מעט שונים, בהתאם ליכולת ההחזר שלו, רמת ההכנסה הפנויה, משכורת חודשית, היסטוריית אשראי ועוד.

בדקו באתר על תנאים משכנתא מחיר למשתכן בבנק לאומי, פועלים, דיסקונט ומיזרחי ומה מגיע לכם מבחינת אחוז מימון והטבות דיור למשתכן.

צוות משכנתא גורו מתמחה בגיוס משכנתא לזוכים במחיר למשתכן ומחיר מטרה, נשמח לסייע גם לכם לקחת משכנתא בתנאים מועדפים ובהתאמה אישית מלאה ליכולת ההחזר שלכם. השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם.

קריאה נוספת בנושא מחיר למשתכן: