השתתפות בהחזרי משכנתא לקשישים נזקקים

החל מחודש אפריל 2010 החל משרד הבינוי והשיכון להציע השתתפות בהחזרי משכנתא לקשישים נזקקים שגילם 70 ומעלה. תנאי להשתתפות בהחזרי המשכנתא הוא להוכיח כי הקשיש מתקיים מקצבת זקנה והשלמת הכנסה ו/או קצבת נפגעי נאצים עד 49% נכות וסוג נזק 1,2,3.

זוג קשישים בפגישה לגבי סיוע למשכנתא

חשוב לדעת כי משרד הבינוי והשיכון מפקיד את סכום ההשתתפות ישירות לחשבון הבנק של הזכאי, כאשר סכומי ההשתתפות המרבית להחזרי המשכנתא משתנים לפי פרמטרים כמו גיל, מגורים עם קרובי משפחה, זוג או יחיד, מיקום היישוב ועוד. כדי לבדוק זכאות להשתתפות בהחזרי משכנתא יש להוציא תעודת זכאות במשרד הבינוי והשיכון ומומלץ להוריד את המסמך "השתתפות בהחזרי משכנתא לקשישים נזקקים" כדי לקרוא את תנאי הזכאות וגובה ההשתתפות.

מי זכאי לסיוע?

השתתפות בהחזרי משכנתא ניתנת לקשישים נזקקים העומדים בתנאים הבאים:

  • הקשיש קיבל משכנתא עד לתאריך 4.11.2007.
  • משכנתא לצרכי דיור בלבד.
  • מחיר הדירה נכון לתאריך 4.11.2007 נמוך מ-860,000 ₪ לקשיש שרכש את הדירה למשפחתו, או נמוך ממיליון ₪ לקשיש שרכש את הדירה יחד עם אחד מקרובי משפחתו בדרגה ראשונה.
  • החזר חודשי, נכון לנובמבר 2007, גבוה מ-500 ₪ לדירה הממוקמת באזור עדיפות לאומית או גבוה מ-800 ₪ בשאר היישובים.
  • הקשיש (או בני הזוג הקשישים) מתקיים מקצבת זקנה כולל השלמת הכנסה ו/או קצבת נפגעי נאצים עד 49% נכות וסוג נזק 1,2,3.
  • גילו של אחד מבני הזוג לפחות מעל 70 שנה.

חשוב לציין כי גובה ההשתתפות להחזרי המשכנתא משתנה בהתאם לקבוצת הגיל אליה משתייך הקשיש- 70-74, 75-79, 80 ומעלה, ובהתאם למגורים עם או ללא קרובי משפחה, כאשר זוג קשישים זכאי להשתתפות גבוהה יותר מקשיש יחיד.

כך לדוגמה זוג קשישים בקבוצת גיל 70-74 שגר ללא קרובי משפחה זכאי להשתתפות בסך 150 ₪ בעוד מגורים עם קרובי משפחה מזכים את בני הזוג בהשתתפות בסך 132 ₪. קשיש יחיד הזכאי להשתתפות בקבוצת הגיל 75-79 שגר עם קרובי משפחתו זכאי לקבל השתתפות מרבית בסך 127 ₪ בעוד קשיש יחיד שאינו גם עם קרובי משפחתו יזכה לסכום של 140 ₪.

ככל שגילו של הקשיש עולה כך סכום ההשתתפות של משרד הבינוי והשיכון גבוה יותר, לדוגמה, זוג קשישים בני 80 ומעלה זכאים להשתתפות בסך 300 ₪, כל עוד הם אינם גרים עם קרובי משפחה, ובמידה והם גרים עם קרוב משפחה בני הזוג זכאים להשתתפות בסך 264 ₪.

יש לציין כי ההשתתפות בהחזרי המשכנתא על ידי משרד הבינוי והשיכון נגזרת מההפרש בין גובה ההחזר החודשי בפועל לבין ההחזר החודשי המינימלי שבו על הזכאי לשאת, ולפי 500 ₪ לחודש באזור עדיפות לאומית או 800 ₪ בשאר היישובים.

איך תוכל לקבל את ההשתתפות בהחזרי המשכנתא לקשישים נזקקים?

לאחר שבדקת את תנאי הזכאות ומצאת כי הנך עומד בהם, אינך צריך לפנות למשרד הבינוי והשיכון או לבנק למשכנתאות ממנו לקחת את ההלוואה, אלא עליך לפנות למוקד "השתתפות בהחזרי משכנתא" בטלפון 1-800-800-214, ניתן לקבל סיוע טלפוני בשפה העברית וברוסית.

אם אינך זכאי לסיוע בהשתתפות בהחזרי משכנתא לקשישים נזקקים, או במידה וההשתתפות אינה מספיקה או מתאימה לך, מומלץ להשאיר פרטים באתר כדי שצוות המומחים של פורטל משכנתא גורו יוכל לסייע לך. השאר עכשיו פרטים בטופס ונחזור אליך בהקדם.