האם עכשיו כדאי לקחת יותר כסף בקל"צ?

מסלול קל"צ, או בשמו המלא משכנתא בריבית קבועה לא צמודה, נחשב לאחד המסלולים הפופולריים בשנים האחרונות בקרב כל מי שלוקח משכנתא. למסלול זה יש שני יתרונות חשובים ומרכזיים:

  • ההלוואה לא צמודה למדד המחירים לצרכן
  • הריבית קבועה לכל אורך חיי ההלוואה.
אישה מקבלת משכנתא מיועץ מוסמך

מסלול קל"צ מעניק ביטחון ויציבות ללווה, ההחזר החודשי קבוע וידוע מראש, הוא אינו מושפע משינויים בריבית המשכנתאות ובמדד המחירים לצרכן. עם זאת מסלול זה מאופיין בריבית גבוהה, לכן לנוכח השינויים בשנה האחרונה בשיעור ריבית המשכנתאות, המסלול נחשב לפחות אטרקטיבי, אך במקרים מסוימים כדאי לשלב אותו בתמהיל ההלוואה.

האם כדאי לשלב קל"צ בתמהיל משכנתא היום?

כאמור, רבים מעוניינים לדעת האם כדאי לשלב קל"צ בתמהיל משכנתא היום, לכן כדאי לדעת כי התשובה אינה חד משמעית. החל משנת 2016 הבנקים למשכנתאות החלו להקשיח תנאים ולהעלות את הריבית, לפיכך מסלול קל"צ נחשב לפחות אטרקטיבי בהשוואה לשנים הקודמות, אך בגלל היציבות שלו עדיין ניתן לשלב אותו בתמהיל המשכנתא, לא יותר מ-30% מסכום ההלוואה.

כאשר בוחנים האם כדאי עכשיו כדאי לקחת יותר כסף בקל"צ ולשלב מסלול זה בתמהיל המשכנתא יש לבדוק גם את ההיסטוריה של עולם המשכנתאות בארץ. מנתוני העבר ניתן לראות כי הריבית במשק הייתה גבוהה באופן משמעותי מהריבית הנהוגה כיום, ישנם מומחים הטוענים כי הריבית במשק תעלה באופן חד בשנים הקרובות, לכן יש היגיון לשלב קל"צ בתמהיל המשכנתא כיום ולשמור על ריבית קבועה לכל אורך תקופת ההלוואה.

יחד עם זאת, חשוב לציין כי במידה והלווה מחליט לפרוע את המסלול לפני הזמן עליו לשלם עמלת היוון, העמלה המשמעותית והגבוהה ביותר בעמלת פירעון מוקדם. לכן, אם מתכננים לקחת משכנתא לטווח ארוך כדאי לשלב קל"צ בתמהיל, בעוד שבמשכנתאות לתקופה קצרה יש מסלולים אטרקטיביים יותר מקל"צ.

האם עכשיו כדאי לקחת יותר כסף בקל"צ?

כאשר בונים תמהיל משכנתא לטווח ארוך, למעלה מ-20 שנה, כדאי לשלב מסלול קל"צ אך ההמלצה היא לא יותר מ-30% מסך ההלוואה. לווים רבים פורעים את המשכנתא לפני הזמן או ממחזרים אותה, לכן יש מקרים בהם לא כדאי לקבע את הריבית ולבחור מסלולים המחייבים תשלום עמלת היוון.

למידע נוסף השאירו פרטים באתר. צוות המומחים של משכנתא גורו יחזור אליכם במהרה, נשמח להציע לכם גם יעוץ ראשוני לקבלת משכנתא אטרקטיבית בהתאמה אישית, ללא התחייבות מצדכם.