מדריך משכנתא- חלק 4: כיצד להגיש בקשה למשכנתא ואיך מקבלים אישור עקרוני להלוואה

הגשת בקשה למשכנתא

 

צוות המומחים של משכנתא גורו הכין עבורכם מדריך מקיף ומפורט בנושא המשכנתא. בחלק הרביעי של המדריך תוכלו לקרוא מידע חשוב בנושא כיצד להגיש בקשה לקבלת משכנתא מהבנק ומהו אישור עקרוני להלוואה. לאחר שקראתם והבנתם בחלק ה- 3 של המדריך איזה הון עצמי עליכם לגייס, מהו גובה ההחזר החודשי המתאים לכם, ומדוע יש לעשות תכנון פיננסי עתידי, כעת תוכלו לגשת לבנק ולבקש אישור עקרוני להלוואה לרכישת דירה.

אישור עקרוני מהבנק לקבלת משכנתא

רוב הישראלים זקוקים למשכנתא כדי לרכוש את דירת החלומות שלהם. כבר בשלב המו”מ עם מוכר הנכס, בין אם מתכננים לרכוש דירה חדשה מקבלן או דירה ממוכר פרטי, חשוב לפנות לבנק כדי לקבל אישור עקרוני למשכנתא המבטיח לכם את קבלת הכסף לו אתם זקוקים כדי לרכוש את הנכס.

אישור עקרוני למשכנתא מהווה הסכמה מהבנק אליו פניתם לתת לכם את הסכום הנדרש לרכישת הדירה. נניח והמוכר דורש 1.4 מיליון ₪ וברשותכם הון עצמי של 600,000 ₪, במקרה זה עליכם לבקש הלוואה מהבנק בסכום של 800,000 ₪ על מנת שתוכלו לרכוש את הדירה. רגע לפני שאתם חותמים עם הסכם מכר או חוזה מחייב אחר לרכישת הדירה עליכם לוודא מול הבנק כי הוא יעניק לכם את הסכום הנדרש, אחרת לא תוכלו לרכוש את הדירה.

אם הבנק מעניק לכם אישור עקרוני למשכנתא בסכום הנדרש, תוכלו להשלים את עסקת הנדל”ן, לחתום על החוזה ולחזור אל הבנק על מנת לקבל את המשכנתא.

3 דרכים לקבלת אישור עקרוני למשכנתא

כדי לקבל אישור עקרוני למשכנתא עליכם לפנות לבנק למשכנתאות ולהגיש בקשה באחת משלוש דרכים מקובלות:

 • מילוי טופס בקשה למשכנתא באתר של הבנק- רוב הבנקים למשכנתאות מציעים טופס בקשה מקוון באתר שלהם לאישור עקרוני למשכנתא. יש למלא פרטים אישיים, פרטים נוספים בהתאם לבקשת הבנק, במיוחד פרטים על הנכס אך גם פרטים כמו גובה השכר החודשי, ופרטי הלוואה.
 • פנייה טלפונית לבנק- ניתן לפנות אל כל אחד מהבנקים למשכנתאות ולשוחח בטלפון עם יועץ משכנתא מוסמך, עם זאת המשך הטיפול ייעשה בסניף הבנק.
 • תיאום פגישה בסניף הבנק- הדרך המקובלת לקבלת אישור עקרוני למשכנתא היא לתאם פגישה עם יועץ משכנתאות בבנק. כדאי לברר מראש בשיחת טלפון איזה מסמכים עליכם להביא לפגישה, לרבות מסמכים המעידים על יכולת ההחזר שלכם ומסמך המעיד על שווי הנכס. במהלך הפגישה ממלאים טופס בקשה לאישור עקרוני למשכנתא.

חשוב להדגיש כי אישור עקרוני למשכנתא מוגבל בזמן, הבנקים מציעים לרוב תוקף של שבועיים לאישור, לכן כדאי להוציא את האישור בסמוך למעמד החתימה על העסקה לרכישת הדירה.

פרטים שעליכם למלא בבקשה לאישור עקרוני למשכנתא

רוב הישראלים זקוקים למשכנתא כדי לרכוש נכס למגורים. כדי להגשים את החלום של הדירה יש לפנות לבנק ולבקש אישור עקרוני למשכנתא. מאחר ומשכנתא היא הלוואה לצרכי רכישה דירה בסכום גבוה, הבנק חושש לכספו, לכן הוא דורש פרטים רבים כדי לבדוק את יכולת ההחזר שלכם ועל מנת להימנע מלווים בעייתיים. בין היתר, הבנק למשכנתאות ידרוש מכם להציג בפניו את הפרטים הבאים:

 • שם פרטי ומשפחה ללווה יחיד או שמות פרטיים ומשפחה של הלווים
 • מספר תעודת זהות ותאריך לידה של כל אחד ממבקשי הבקשה
 • כתובת עדכנית
 • פרטי השכלה
 • פרטים על חשבון הבנק (איזה בנק מנוהל חשבון העו”ש)
 • מקום עבודה ושכר חודשי
 • ותק במקום העבודה
 • פרטים על הנכס כמו מיקום, גודל הדירה, מספר חדרים, גוש חלקה וכיוצא בזה

הבנק יבדוק לעומק את הפרטים השונים ובהתאם למדיניות שלו יכריע האם להעניק לכם אישור עקרוני למשכנתא. כדאי לדעת כי הבנק אינו מחויב לתת לכם אישור. במידה וסורבתם בבנק אחד, כדאי לפנות לבנקים נוספים מאחר ומדיניות הבנקים שונה במעט.

לעתים, גם אם קיבלתם דחייה לבקשה בבנק מסוים כדאי לנסות ולתאם פגישה כדי לשכנע את פקיד הבנק לתת לכם אישור. כדאי לגבות את הבקשה במסמכים המעידים על יכולת ההחזר שלכם. לעתים הבנק סירב לבקשה שלכם בגלל מילוי לא תקין של הטופס או שלא ציינתם כמה הון עצמי יש לכם. לכן, מומלץ לברר מהי סיבת הסירוב ובהתאם לכך להגיש בקשה מעודכנת עם כל הפרטים הנדרשים.

אגב, מומלץ לא לספר לבנק פרטים כמו הגבלה שהייתה לכם על חשבון הבנק לפני כמה שנים, לכן הקפידו למלא רק את הפרטים שהבנק דורש ולא מעבר לכך, אלא אם יש פרט שאתם בטוחים שהבנק יגלה, ובעקבות זאת הוא עלול לסרב לתת לכם אישור עקרוני משכנתא.

לפרטים נוספים ולשאלות, השאירו פרטים באתר וצוות המומחים של משכנתא גורו יחזור אליכם בהקדם.  

למעבר לחלקי המדריך הנוספים:

     חלק 1 – מהי משכנתא?

                 חלק 2 – כל השלבים עד לקבלת הכסף

     חלק 3 – התכנון הפיננסי של המשכנתא

אתה כאן ← חלק 4 – קבלת אישור עקרוני מהבנק

     חלק 5 -מסלולי המשכנתא סקירה כללית

     חלק 6 – בניית תמהיל למשכנתא שלך

     חלק 7 –  משא ומתן מול הבנק וסגירת העסקה