מחשבון משכנתא – כיצד לחשב את הריבית על המשכנתא?

אתר זה הינו אתר מאובטח ופרטיכם ישמשו אך ורק למטרת קבלת שירותי ייעוץ מהאתר

לקיחת משכנתא כיום, כאשר מחירי הנדל”ן עולים בהתמדה, הפכה להיות לתהליך הכרחי ונלווה לרכישת דירה בישראל. במחירים הנוכחיים של הנדל”ן, קשה מאד לצבור את כל הסכום הנדרש של כסף כדי לקנות דירה. כדי להפוך את כל תהליך לקיחת המשכנתא לפשוט יותר, כיום לרוכשי הדירות הפוטנציאליים יש אפשרות להשתמש במחשבון ריבית משכנתא.

שאלות נפוצות בנוגע לחישוב משכנתא

מהו מחשבון לחישוב משכנתא?                        

מחשבון לחישוב משכנתא הוא פתרון פשוט ונוח לחישוב הסכום בפועל של תשלומים חודשיים לפירעון המשכנתא. בחוברות שמציעים יועצי המשכנתאות בבנקים תמיד מדובר על שיעורי הריבית האטרקטיביים ביותר על המשכנתא – אך כמה תשלם בפועל? לפני שאתה מתחייב למשכנתא, עליך לקבוע מהי ההצעה הטובה ביותר בשבילך ומחשבון משכנתה יכול לסייע לך בכך רבות.

מחשבון משכנתאות נותן לך אפשרות להכניס פרמטרים על סוג ההלוואה, הריבית השנתית, תקופת ההלוואה וגם להסתכל בצורה יעילה יותר על שיעור הריבית האפקטיבית – אחוז זה של ריבית לוקח בחשבון את כל תשלומים החודשיים על המשכנתא שלך. זהו פרמטר מאד חשוב כאשר עושים חשבון משכנתא ועל פי החוק, כל הבנקים המסחריים בישראל מחויבים לגלות אותו. לאחר שתכניס את המשתנים השונים לחישוב, תוכל לתכנן בצורה טובה יותר את התקציב שלך לשנים הבאות בהתחשב תשלומי המשכנתא.

כיצד ניתן לחשב קרן וריבית על המשכנתא?

ניתן לחשב קרן וריבית על משכנתא באמצעות מחשבון משכנתא, יש גם טבלאות אקסל שניתן להוריד באינטרנט. עם זאת, חישוב מדויק ניתן לקבל רק אצל יועץ משכנתאות, יש לזכור כי ההחזר החודשי וחישובי הקרן והריבית מושפעים גם מלוח הסילוקין. יש 3 שיטות לחישוב ההחזר החודשי – לוח שפיצר הנחשב לשיטה הנפוצה ביותר, קרן שווה ובוליט (הלוואת גישור). בלוח שפיצר ההחזר החודשי יכול להיות קבוע או משתנה אם בוחרים במסלולים צמודים ו/או במסלולים בריבית משתנה. לפי לוח שפיצר משלמים בשנים הראשונות של ההלוואה בעיקר על חשבון הריבית ובהמשך ההחזר החודשי פוחת על חשבון הקרן, לכן שיטה זו גורמת לייקור המשכנתא אך היא מתאימה לרוב הלווים מאחר וההחזרים החודשיים שווים פחות או יותר לאורך תקופת ההלוואה.

בשיטת חישוב קרן שווה ההחזר החודשי על חשבון הקרן קבוע ותשלומי הריבית משתנים, לכן ההחזרים אינם קבועים לאורך תקופת ההלוואה, ובתחילת המשכנתא התשלום גבוה ולאחר מכן הוא הולך ופוחת.

איך אתה מחשב את הריבית על המשכנתא?

ניתן לחשב את הריבית על המשכנתא באופן הבא – במחשבון משכנתא עליך להזין את סכום ההלוואה, מסלול, שיטת החזר (לוח שפיצר, קרן שווה או בוליט), מספר שנים ומדד שנתי. במחשבון מתקדם ניתן לראות מהי הריבית הממוצעת שנהוגה כיום בבנקים בהתאם לפרמטרים שמזינים, עם זאת אין תחליף לייעוץ מקצועי של יועץ משכנתאות.

הריבית נקבעת על ידי הבנק והיא מושפעת מסכום ההלוואה, מאפייני הלווה, יכולת ההחזר שלו, מסלולי משכנתא, רמת הסיכון ופרמטרים נוספים. ניתן לבדוק בנתונים שבנק ישראל מפרסם באתר שלו מהי הריבית הממוצעת על משכנתאות צמודות למדד ושאינן צמודות.

כמו כן, אפשר להיעזר בפונקציית PMT באקסל כדי לחשב את הריבית החודשית שיש לשלם בכל החזר חודשי, באקסל אפשר לחשב גם את ההחזרים החודשיים, חשוב להדגיש כי זהו סכום משוער בלבד וכדי לקבל תוצאות מדויקות יש לפנות ליועץ משכנתאות מנוסה.

איפה ניתן למצוא מחשבון משכנתאות?

מחשבונים למשכנתא זמינים כיום באתרים רבים, בראש ובראשונה באתרים של בנקים למשכנתאות , יועצי משכנתאות חיצוניים וגם בנקים מסחריים רגילים. בזמן בחירת משכנתא, מחשבון משכנתא בריבית קבועה בסיסי מאפשר לך לעשות את החישוב של התשלום החודשי ואת סכום ההלוואה על בסיס סכום ההכנסה שלך, אבל ישנם גם מחשבונים למשכנתא מתקדמים יותר.

באמצעות מחשבון משכנתאות מתקדם כזה תוכל לגלות, למשל, כמה אפשר לחסוך במקרה והריבית למשכנתא תהיה קטנה יותר, כיצד ניתן לתכנן את החזרי המשכנתא כך שהתשלום החודשי יישאר זהה במקרה של הגדלת סכום המשכנתא וגם האם כדאי להשקיע זמן בחיפוש אחר בנק שנותן לך אפשרות לקבל משכנתא באחוז גבוה יותר משווי הדירה.

איך עובד מחשבון לחישוב משכנתא?

באמצעות המחשבון תוכל לדעת מהו התשלום שאותו תשלם מידי חודש למשכנתא שלך. ישנם שני סוגים של תשלומי משכנתא – תשלום קבוע של סכום מסוים שכולל את אותה ריבית מידי חודש ותשלום בצורה של לוח שפיצר שמאפשר להחזיר את רוב הריבית תחילה. הסוג הראשון של התשלום הוא פחות נוח למשלם, כי הסכום הכולל של התשלום הוא גבוה יותר, כפי שגם תוכל לראות בבירור באמצעות מחשבון משכנתה.

לסיכום, מחשבון משכנתא נותן לך אפשרות לתכנן את התקציב העתידי שלך לאחר לקיחת משכנתא בצורה טובה יותר, לבחור בין מסלולי המשכנתא השונים ולראות בקלות את ההבדל שיש להצעות השונות של הבנקים על התשלום החודשי שלך. אתר משכנתא גורו יפנה אותך למחשבון משכנתה המתאים ביותר בשבילך ללא עלות או התחייבות. השאר את הפרטים שלך ונחזור אליך בהקדם.